Стандарт пам'яті DDR4 корпорація JEDEC почала розробляти з 2005 року. В ту пору масове виробництво планок пам'яті DDR3 тільки проектувалося, зате модулі DDR2 вже випускалися повним ходом. Уже тоді розробники розуміли, що можливості DDR3 будуть обмежені, а рівень може не відповідати такому інших компонентів комп'ютера. Однак порівняти між собою модулі DDR3 та DDR4, що працюють в однакових умовах, вдалося тільки після створення платформи Socket LGA 1151. В результаті з'ясувалося, що різниця між ними полягає не тільки в обсязі пам'яті, але й в пропускній здатності, а також у споживанні енергії.

Мікроархітектура та обсяг планок пам'яті

Максимальна конфігурація модуля DDR3 може вміщати 8 банків пам'яті, в той час як DDR4 — 16. При цьому в структурі чіпа старого стандарту довжина рядка займає 2048 байт, а нового — всього 512 байт. Тому тип пам'яті DDR4 дає можливість швидко відкривати будь-які рядки й переходити з одного банку в інший.

Мікроархітектура модуля, виконаного за стандартом DDR3, зазвичай використовує чіпи місткістю 4 Гбіт. Планка пам'яті DDR4 створюється на основі 8-гігабітних мікросхем. Отже, її місткість буде вдвічі більшою, ніж у DDR3, навіть при однаковому числі чіпів. Максимальний обсяг планки DDR4 може досягати 64 Гб, а мінімальний дорівнює 4 Гб. Найвищим попитом на ринку користуються рішення місткістю від 8 до 16 Гб.

Незважаючи на більший обсяг пам'яті стандарту DDR4, розміри планок старого і нового зразка практично не відрізняються. Модуль DDR3 має довжину 133,35 мм і ширину 30,35 мм. Планка DDR4 володіє такою ж довжиною й трохи перевершує свою попередницю по ширині, яка становить 31,25 мм. Змінилося лише місцеперебування ключа та число контактів — 288 у модуля DDR4 проти 240 у DDR3.

Оскільки в пам'яті нового та старого типу є фізичні відмінності, встановити модуль DDR4 у слот для DDR3 не вийде, як і навпаки.

Різна пропускна здатність

Продуктивність модулів DDR3 та DDR4 прямо впливає на пропускну здатність підсистем пам'яті. При звичайних умовах роботи для користувача прискорення швидкодії комп'ютера може залишитися непоміченим після встановлення більш потужного комплекту пам'яті, оскільки далеко не завжди й не всі програми обмінюються великими потоками інформації. Однак якщо в роботу вступають вузькоспеціалізовані програми, розроблені для побудови 3D графіки, редагування відео або створення анімацій, то результат від використання модулів DDR4 відразу стане відчутним.

Діапазон базової частоти функціонування планки стандарту DDR3 знаходиться в межах 1066–1866 МГц. У той же самий час, актуальна нині DDR4 працює на частоті, що стартує від позначки у 2133 МГц. Якщо розглядати розгінний потенціал, то для модулів DDR3 рекордом виступає частота в 4620 МГц, якої вдалося домогтися лише через 7 років після їх виходу у світ. На тлі цього показника новий модуль пам'яті DDR4 має явну перевагу, оскільки здатний досягати частоти в 5608 МГц.

Підвищена енергоефективність пам'яті DDR4

Удосконалення модулів пам'яті, втілене у стандарті DDR4, торкнулося й споживання енергії. Тепер працювати стало можливо на більш низькій напрузі. Щоб пам'ять DDR4 могла виконувати свої завдання на мінімальній частоті (2133 МГц), для неї достатньо напруги в 1,2 В. А її попередниці DDR3 необхідно 1,5 В, що на 20% більше. Справедливості заради варто згадати, що в останні роки стали випускатися більш економічні модулі пам'яті DDR3U і DDR3L з показниками напруги відповідно 1,25 В і 1,35 В.

Очікується, що активне впровадження стандарту пам'яті DDR4 призведе до скорочення споживання енергії на 30%. Відносно декстопних комп'ютерів цей показник може здатися незначним, але якщо основна робота передбачається із застосуванням портативної техніки, то вигода виявиться дуже помітною.