Файловим сервером в колі IT-спеціалістів заведено називати систему, призначену для взаємодії з великою кількістю файлів. Такі пристрої повинні відповідати ряду вимог. Купують їх зазвичай для корпоративного використання. Збирається файловий сервер з урахуванням обсягу інформації, що передається за одиницю часу. При цьому він повинен мати певний резерв на випадок підвищення навантаження.

Основні функції файлового сервера

Зазвичай у будь-який досить великої компанії є безліч різних підрозділів, в кожному з яких працює певна кількість співробітників. Для них необхідно створити різні права доступу до будь-яких файлів і зробити так, щоб персоналу було зручно й легко з ними працювати.

Завдання, які повинен виконувати файлообмінник:

 • Визначення для кожного працівника (або команди працівників) максимального обсягу сховища, яким він може розпоряджатися на свій розсуд.
 • Створення роздільних каталогів для різних груп користувачів. Для кожного з них потрібно встановити дозволи.
 • Поділ прав доступу до запису й читання даних.
 • Обмеження можливостей завантаження та копіювання файлів.
 • Визначення квот на вмістилище резервної інформації.

Існує ще багато варіантів використання файлового сервера, але розмежування прав доступу та безпека — основні з них. Повноцінний обмін файлами організовується за допомогою специфічних додатків та інтерфейсів. Вони забезпечують комфорт користувачів при роботі з даними, безпеку інформації та відмінно розділяють кордони доступу до неї.

Для здійснення повноцінного файлового обміну необхідні:

 • брандмауери (міжмережеві екрани);
 • антивірусні програми;
 • спеціальні захисні протоколи;
 • регулярні оновлення операційної системи та програмного забезпечення.

Звичайному комп'ютеру навряд чи під силу впоратися з такими вимогами. У нього не вистачить для цього ні продуктивності, ані функціоналу. Саме тому на підприємствах виникає потреба в придбанні файлового сервера. Основна його функція — обробка необхідної кількості файлів.

Ключові особливості пристроїв

Найцінніші властивості файлових серверів — можливість масштабування та розширення, безвідмовність, добра продуктивність підсистеми дисків.

Масштабованість

Важко переоцінити можливість розширити сервер, приєднавши до нього нові жорсткі диски, мережеві плати, процесори, мікросхеми пам'яті або контролери. Як правило, мережеве обладнання з кожним роком стає все більш продуктивним і швидкісним. Однак ніяка швидкодія не замінить вам можливість приєднання до файлового сховища додаткових елементів. І якщо знадобиться ресурс пам'яті, а сервер буде неможливо масштабувати, то вам доведеться купити інший файлообмінник — більш продуктивний і дорогий.

Безвідмовність

Вихід з ладу файлового сервера може призвести до зупинки роботи цілого відділу або навіть усього підприємства. Варто звернути особливу увагу на його рухливі елементи, які найчастіше піддаються механічним пошкодженням. Це вентилятори й дисководи. Ризик зламання інших вузлів сервера, звичайно, завжди існує, але він істотно нижчий.

Тому мають значення:

 • Можливість «гарячої» заміни жорстких дисків і блоку живлення.
 • Наявність сигналу тривоги при зламанні кулерів.
 • Присутність функції автоматичного аварійного вимкнення при перегріванні.

Якщо виникла несправність вентиляторів і пристрій не охолоджується достатньою мірою, то неминуче слідом вийде з ладу й центральний процесор.

Підсистема дисків

Дискова підсистема — основне, що впливає на продуктивність сервера, оскільки 90% всіх операцій становить саме зчитування інформації з дисків. Працездатність усієї підсистеми збільшується, коли вона має в собі кілька невеликих дисків. А число дисків, що приєднуються до одного SAS-контролера, має бути таким, щоб останній сам не став вузьким місцем.