Який SSD вибрати? З цим питанням стикаються ті, хто хоче прискорити роботу свого комп'ютера і при цьому не переплачувати. Велика розмаїтість доступних моделей, що використовуються в них типів пам'яті, роз'ємів і протоколів ускладнює прийняття рішення.

Який SSD-накопичувач для дому та офісу?

Для домашніх і офісних додатків не має значення, який SSD ви виберете. Найдешевших моделей від невідомих брендів, звичайно, краще уникати, але в іншому практично будь-яка покупка буде хорошою. Дешевші моделі використовують низьку пам'ять TLC і менш просунуті контролери, але це важливо в основному при виконанні операцій з дуже великими файлами. Тому, вибираючи SSD-накопичувач для будинку або офісу, в першу чергу слід враховувати ємність, термін гарантії і ціну.

Який SSD для геймерів?

Геймери і любителі комп'ютерної техніки не особливо виграють від покупки найефективніших SSD на ринку. Тип носія буде мати незначний вплив на плавність гри. Єдині помітні переваги покупки більш дорогого носія — це більш швидке завантаження ігор і рівнів, а також скорочення часу установки програми.

Який SSD-накопичувач для професійного використання?

Бізнес-клієнтів повинні зацікавити твердотільні накопичувачі з MLC. MLC SSD не тільки дуже ефективні, незалежно від типу виконуваних файлових операцій (велика різниця спостерігається в разі шифрування), але і більш довговічні, ніж ті, які оснащені TLC.

Цей клас накопичувачів повинен бути цікавий людям, які професійно займаються редагуванням відео, програмуванням, роботою з віртуальними машинами або з великими базами даних.

Типи NAND Flash — найважливіший компонент будь-якого SSD

У SSD використовуються різні типи флеш-пам'яті NAND, які розрізняються за ціною і властивостями. Крім того, в 2017 році Intel і Micron (власник бренду Crucial) представили новий тип пам'яті під назвою 3D XPoint. А в кінці 2018 року в продажу з'явилися перші SSD з QLC.

SLC (однорівнева комірка)

Цей тип NAND Flash використовується тільки в серверних носіях. Він найефективніший і в той же час найміцніший. Це пов'язано з тим, що в пам'яті SLC одна комірка зберігає один біт інформації. Це рішення забезпечує дуже швидкий доступ до даних. І, оскільки кожна клітинка NAND Flash має обмежену кількість циклів запису, після яких вона перестає працювати, чим менше даних в ній і чим рідше її потрібно перезаписувати, тим довше вона може тривати.

MLC (багаторівнева комірка)

Одна комірка такої пам'яті дозволяє зберігати в ній до двох біт інформації. Таке рішення значно знижує вартість виробництва SSD-дисків, тому виробники можуть пропонувати їх домашнім користувачам по більш-менш прийнятну ціну. Перевага носіїв з цим типом пам'яті також полягає в тому, що вони підтримують свою продуктивність незалежно від розміру файлів, з якими вони працюють, що є проблемою для більш дешевих носіїв з мікросхемами пам'яті TLC.

TLC (трирівнева комірка)

Цей тип флеш-пам'яті NAND використовується в більшості споживчих SSD. Він відрізняється тим, що дозволяє зберігати до 3 біт інформації в одному осередку одночасно, що дозволяє знизити вартість виробництва всього носія. Однак у TLC-пам'яті є свої недоліки. Пам'ять TLC не така швидка, як MLC, тому виробники носіїв намагаються приховати свої недоліки в продуктивності, використовуючи механізми для прискорення запису і читання даних.

QLC (чотирирівнева комірка)

QLC Dice дозволить вам зберігати до 4 біт інформації в одному осередку. Це рішення повинно дозволити виробникам SSD надавати споживачам дешеві і ємні носії.

AHCI, NVMe, SATA і PCI Express

Іншими важливими параметрами, які слід враховувати при виборі SSD, є шина. По ній дані будуть передаватися на материнську плату. І протокол, керуючий обміном інформацією між носієм і операційною системою.

SATA (послідовний ATA)

Ця шина використовується в найдешевших моделях SSD. В даний час використовується шина SATA III з теоретичною пропускною здатністю до 600 МБ / с. На практиці це значення трохи перевищує 560 МБ / с, тому твердотільні накопичувачі з шиною SATA III ніколи не будуть читати і записувати дані зі швидкістю вище приблизно 560 МБ / с. Така швидкість передачі інформації в поєднанні з коротким часом доступу до даних забезпечує дуже комфортну роботу, що робить SSD з роз'ємом SATA відмінним вибором для всіх, кому не потрібна висока продуктивність.

PCI Express

Це шина, яка використовується для зв'язку між різними комп'ютерними пристроями і материнською платою. Вона забезпечує високу пропускну спроможність. Максимальна теоретична швидкість передачі даних становить 4 ГБ / с для носія PCI Express 3.0 або 8 ГБ / с для носія PCI Express 4.0.

AHCI (розширений інтерфейс хост-контролера)

Цей протокол (простіше кажучи, дозволяє носію і операційній системі взаємодіяти один з одним) використовується в основному в твердотільних накопичувачах з роз'ємом SATA. Часи його розквіту залишилися позаду, адже він був розроблений багато років тому для потреб дисководів. Його специфіка робить його не ідеальним рішенням для напівпровідникового накопичувача, але в разі носія SATA цього достатньо для забезпечення комфортної роботи.

NVMe (незалежна пам'ять Express)

NVMe — це протокол, який був створений для поліпшення взаємодії напівпровідникової пам'яті з операційними системами і використання потенціалу найбільш ефективних твердотільних накопичувачів. NVMe, на відміну від AHCI, дозволяє носіям виконувати 65 536 черг, кожна з яких може складатися з 65 536 команд, що є величезним поліпшенням.