Всім відомо, що оперативна пам'ять — це одна з практично найважливіших складових комп'ютера. Як не крути будь який функціонуючий активний додаток завантажується з ОЗУ. На практиці сформувалося кілька міфів про оперативку, що іноді призводить до непотрібних придбань або істотного зниження корисності і продуктивності оперативної пам'яті.

Скільки оперативної пам'яті мені потрібно?

Один досить популярний міф полягає в тому, що якщо, наприклад, наш комп'ютер використовує в цілому 60% встановленої пам'яті комп'ютера, ми не побачимо жодної реальної різниці, якщо додамо більше.

Фактично, нашої оперативної пам'яті може вистачити для запуску додатків, але все ж є шанс домогтися більшої продуктивності, якщо ми збільшимо обсяг пам'яті комп'ютера. Це пов'язано зі способом створення програм.

Розробники зазвичай вказують, скільки пам'яті потрібно додатком у відсотках від загальної пам'яті комп'ютера. Отже, якщо у нас встановлено більше ОЗУ, кожному з додатком буде призначено більше.

Отже, якщо гіпотетично якийсь додаток запитує 5% пам'яті комп'ютера, 8 Гб оперативної пам'яті нададуть йому приблизно 410 МБ (так як 1 ГБ = 1024 МБ). З 16 ГБ ОЗУ це буде вдвічі більше, приблизно 820 МБ.

Звичайно, цей відсоток може варіюватися.

Так, цей приклад трохи спрощений. На те, як додаток використовує пам'ять комп'ютера, впливає безліч параметрів, і розробники можуть накласти обмеження.

Це означає, що якщо ми збільшимо обсяг пам'яті, ми помітимо деяку різницю в більшості наших додатків в певній мірі. Якщо на нашому комп'ютері вже встановлено 16 ГБ ОЗУ, для більшості застосувань додавання 32 ГБ або більше не зміниться.

В цілому можна сказати, що мінімум для сучасного комп'ютера становить 4 ГБ. Для більшості систем ідеально підходить 8 ГБ. 16 ГБ досить для ігор. Якщо ми використовуємо вимогливі професійні програми, мінімум 16 ГБ.

Більше або швидше RAM?

Більшість людей знають, скільки пам'яті у їх комп'ютера або смартфона. Між двома системами ми автоматично припускаємо, що система з найбільшим обсягом пам'яті також працює швидше.

Однак це не завжди так, оскільки розмір пам'яті комп'ютера — не єдина характеристика, пов'язана з його продуктивністю.

Є кілька інших важливих факторів. Крім розміру, велике значення мають швидкість і частота, завжди з урахуванням затримки CAS.

Наприклад, в нашому комп'ютері може бути 8 ГБ оперативної пам'яті. Можливо, в залежності від того, як ми її використовуємо, ми побачимо найкращі результати, якщо замінимо пам'ять комп'ютера на більш швидку з такою ж ємністю, а не подвоїмо її до 16 ГБ.

Чи треба GPU з великим об'ємом відеопам'яті?

Як ви, можливо, знаєте, кожна відеокарта має власну вбудовану VRAM (ОЗУ для зображень) для роботи. І хоча дорожчі графічні процесори зазвичай мають більше VRAM, ніж дешевші, є деякі винятки.

Наприклад, ми можемо знайти GTX 1060 з 3 ГБ відеопам'яті на Amazon менш ніж за 220 доларів.

Ми також знайдемо GTX 1050 Ti тієї ж марки з 4 ГБ відеопам'яті приблизно за 180 доларів.

Що вам потрібно зрозуміти, так це те, що більша кількість VRAM жодним чином не компенсує більш слабкий графічний процесор. Незалежно від того, скільки відеопам'яті у 1050Ti, він завжди буде значно поступатися будь-якому 1060.

Крім того, відеокарти з одним і тим же процесором, доступні з різним обсягом пам'яті (наприклад, GTX 1060 3 ГБ і 1060 6 ГБ), рідко мають помітні відмінності в своїй продуктивності при вирішенні 1920x1080.

Більший обсяг відеопам'яті в основному корисний для ігор з більш високою роздільною здатністю. GTX 1060 3GB досить для Full HD. Однак, якщо нас цікавить 1440p і ви не хочете платити 400 доларів за 1070, краще 1060 з 6 ГБ відеопам'яті.

Зручність додавання RAM

На більшості настільних комп'ютерах ми знайдемо чотири слота пам'яті для установки оперативної пам'яті.

Лише кілька дуже дешевих материнських плат або материнських плат формату mini-ITX мають два слота пам'яті. У більш дорогих моделях для домашнього використання ми знайдемо до 8 слотів з максимальним об'ємом пам'яті DDR4 128 ГБ (8x16 ГБ).

З іншого боку, більшість ноутбуків мають два слота пам'яті, за винятком деяких дуже дешевих моделей з одним слотом і деяких високопродуктивних моделей, зазвичай для ігор, в яких їх чотири.

Деякі користувачі, які купують ПК з відносно невеликим бюджетом, особливо коли на материнській платі є тільки два слоти для оперативної пам'яті, часто вважають за краще встановити одну карту пам'яті (наприклад, 1x4 ГБ або 1x8 ГБ), щоб в майбутньому додати іншу. Хоча це звучить розумно, на практиці виявляється складніше, ніж варто було б.

Річ у тім, що на материнських платах слоти пам'яті розділені на два канали, зазвичай попарно по два. Коли у нас є дві карти пам'яті, встановлені на одному каналі, вони працюють як двоканальна DDR, що означає, що тепер у них удвічі більше пропускна здатність.

Проблема в тому, що для двох модулів DIMM, які можуть взаємодіяти в двоканальній DDR, ідеальним сценарієм було б, щоб вони були ідентичні у всіх аспектах. З цієї причини карти пам'яті продаються на ринку як двоканальний комплект, який гарантує правильну спільну роботу.

У разі, якщо у вас є тільки одна оперативна пам'ять, і намагаєтеся купити другу, щоб зібрати їх разом як двухканальную DDR, існує підвищена ймовірність того, що вони несумісні один з одним.

Це може статися, навіть якщо нова оперативна пам'ять має ті ж характеристики, від того ж виробника і тієї ж марки і моделі, що і стара.

Тут слід зазначити, що наша материнська плата також грає певну роль в тому, чи будуть дві різні карти пам'яті взаємодіяти в двоканальній DDR чи ні.

Деякі материнські плати досить «сприйнятливі» до роботи з різними модулями пам'яті в одному каналі без особливого клопоту. Фактично, деякі материнські плати можуть приймати разом навіть пам'ять різної ємності, наприклад, 1x4 ГБ + 1x8 ГБ, що в сумі становить 12 ГБ ОЗУ.

В цьому випадку материнські плати, допускають таку комбінацію, працюватимуть з 4 ГБ першої пам'яті і 4 ГБ другий пам'яті в двоканальної DDR. Решта пам'яті комп'ютера буде працювати в одноканальному режимі DDR.

Вибір двоканального комплекту завжди буде найбезпечнішим варіантом.

Чи слід очищати оперативну пам'ять?

Це один з найпоширеніших і стійких міфів про те, як працює оперативна пам'ять. Величезна кількість (безкоштовних або платних) бустерів RAM і програм оптимізації пам'яті на ринку, безсумнівно, сприяло виникненню цієї помилки.

Всі хочуть, щоб оперативна пам'ять була заповнена. Порожня комп'ютерна пам'ять ніяк не допоможе. Навпаки, ми хочемо, щоб операційна система і програми використовували якомога більше оперативної пам'яті.

Таким чином, ми не побачимо ніякого виграшу від звільнення нашої оперативної пам'яті за допомогою якого-небудь оптимізатора.

В кінцевому підсумку можна навіть уповільнити роботу системи.