Щорічно даних стає все більше і їх необхідно десь надійно зберігати. Провідні програмісти й інженери скрупульозно працюють над створенням якісних, ємних накопичувачів і об'єднанням їх в прості, але ефективні системи зберігання. Однак з урахуванням величезної кількості інформації, створеної людьми (включаючи резервні версії), а також згідно з прогнозами по стрімкому прискоренню обсягів регенерації даних машинами, невідомо, чи вийде справити потрібне число сховищ для виникаючих потреб на наступні десятиліття.

Тренди зберігання даних: особливості та нюанси

Вже сьогодні люди генерують величезну кількість даних. І потрібний для їх зберігання обсяг регулярно збільшується внаслідок обробки цієї інформації в хмарі і центрах обробки. До 2019 року кількість згенерованих даних машинами було відносно небагато, але сьогодні це змінилося. Додаткові потоки даних генеруються внаслідок роботи таких технологій і рішень, як інтелектуальні фабрики, IoT, автономні автомобілі, домашня автоматизація та інше. Але ж ці дані також потребують зберігання. Але через настільки величезних обсягів доводиться вибирати, яка інформація важлива і не може бути видалена. У зв'язку з цією ситуацією ми можемо вже зараз спостерігати за зростаючими трендами в сфері зберігання даних.

Оптимальний баланс HDD і SSD

Обсяги даних, які потрібно зберігати, ростуть набагато швидше, ніж очікувалося, тому ємностей для зберігання потрібно більше і більше. У зв'язку з цим всі технології, а саме флешки, твердотільні накопичувачі, магнітні стрічки і жорсткі диски, продовжують бути затребуваними. Виходячи з цього, можна зробити висновок, що протягом наступного року до 80-90% ємності для типових програм з хмарними обчисленнями, буде забезпечуватися жорсткими дисками і трохи пристроями на магнітній стрічці. І лише 10-20% сховищ будуть забезпечені SSD.

Однак інвестиції на твердотільні корпоративні накопичувачі і жорсткі диски зрівняються 50 на 50 в зв'язку з вартістю перших. Конфігурації такого типу зберігання охоплюють весь спектр додатків.

Зростання ємності гелієвих HDD до ~ 20 ТБ

Провідні виробники вже представили вироби ємністю 16 ТБ. За попередніх прорахунків ємність в гелієвих жорстких дисків буде щорічно збільшуватися на 2 ТБ. Це означає, що зовсім скоро з'являться диски об'ємом 20 ТБ. Звичайно, такі вироби при зростанні ємності втратять в ціні, але помітних поліпшень, крім скорочення енергоспоживання, за іншими технічними параметрами не слід очікувати. Гелієві приводи більш надійні в порівнянні з виробами, наповненими повітрям, при безперервній роботі. Завдяки цьому спостерігається набагато менша кількість відмов і збільшується термін їх служби.

Виробники планують підвищувати щільність зберігання в подальшому, використовуючи такі технологіям, як мікрохвильовий магнітний запис (MAMR), який буде впроваджений в пишучі головки виробів.

Особливості архітектури сховищ, штучний інтелект, блокчейн

Зростання сектора стоєчних сховищ з верхнім завантаженням продовжить рости внаслідок сучасних вимог до збільшення ємності. Сучасні програмно-визначаючі системи зберігання будуть продовжувати переважати, поряд з масштабованими проектами, кластерами Ceph, де пару серверів зберігання об'єднані в більш великі блоки. Таким чином, за рахунок надлишку жорстких дисків на сервері захист даних більше не забезпечується. Це реалізується за допомогою вузлів серверів зберігання, доступних в мережі.

Нові обчислювальні додатки підвищили вимоги до продуктивності систем обробки даних. Можна очікувати, що такі технології будуть генерувати набагато більше даних і їм будуть потрібні ефективні рішення по зберіганню. Сьогодні поки неясно, який саме вплив вони нададуть на вимоги до сховищ, так як про самих додатках їх реалізації поки не відомо. Але ситуація буде поступово прояснюватися, протягом нового десятиліття. Але зараз вже можна зрозуміти, що ці технології зможуть ще більше збільшити обсяг збережених даних.