Питанням енергоспоживання сьогодні цікавиться все більша кількість любителів займатися самостійною збіркою комп'ютерів. Найчастіше заявлені виробником показники не відповідають очікуванням. Наприклад, показники TDP в нових 8-ядерних процесорах заявлені в 95 Вт, але по факту значення становлять від 150 до 180 Вт, про що говорять безліч користувачів. Разом з фахівцями «HWF» спробуємо розібратися, чому так відбувається і що з цим можна зробити.

TDP і встановлені рівні енергії

Переважна частина користувачів прирівнює показник вимог до теплоотводу до максимального споживання процесором енергії. Це й не дивно, адже згідно з розрахунками теплова потужність (розсіюється) прирівнюється до споживаної CPU. Однак TDP ставиться до можливостей кулера по розсіюванню саме мінімальної енергії, яка гарантує заявлену ефективність.

Корпорація Intel для своїх виробів гарантує робочу частоту для певної потужності (TDP). Тобто вони будуть споживати заявлену потужність лише при роботі на мінімальній частоті, але не в turbo режимі. Але ситуація буде ускладнена, якщо turbo-режими не будуть опускатися до базової частоти. Виробник про це не говорить, але це вплине на зменшення швидкодії, що не дозволить процесору досягти межі своїх можливостей. Таким чином, можна сказати, що саме значення показника TDP залишається такою, однак CPU почали інакше застосовувати свій енергетичний потенціал дещо інакше.

Усередині кожного CPU існує кілька рівнів енергії, що показують можливості вироби та очікувані режими роботи. Але вони підлаштовуються на рівні прошивки, через що показник стає досить не однозначні, розмитим. Для зручності можна спиратися на наступні значення:

  1. PL1 — очікуване довгострокове енергоспоживання.
  2. PL2 — короткострокове максимальне енергоспоживання процесором.
  3. Tau — тимчасове число, що визначає, наскільки довго виріб буде залишатися в другому режимі перш, ніж відкотитися на перший.

В BIOS існують налаштування по обмеженню потужності і тривалості, але вони задані за замовчуванням. А користувачі бачать ці значення як «Auto». При цьому можна налаштувати так, що процесор буде працювати в режимі turbo без перерви до тих пір, поки не перевищить температурні рамки. Компанія Intel робить це по ряду причин, однією з яких є ідеальні показники вимірів швидкодії.

Що робити з цією ситуацією?

У корпорації Intel є свої стандарти продукції. Для всього встановлені параметри за замовчуванням, рекомендовані самою компанією. Деякі з них публічні, але частина — конфіденційні. Незважаючи на це рекомендовані значення вже встановлено, але це ускладнює роботу любителів самостійного складання комп'ютерів, оскільки їм хочеться, щоб настройки були:

  • з коробки;
  • рекомендовані виробником;
  • накрученнимі на максимум.

Однак рекомендації компанії Intel дадуть набагато менші значення, ніж «з коробки», а про параметри, «накручених на максимум» і так все зрозуміло.

Було б добре, якщо б Intel розміщувала кілька значень потужності, вимог до теплоотводу: максимальне для PL2 і довгострокове для PL1. Однак виробники воліють використовувати так званий «необмежений PL2», адже це дозволяє їм займати ТОП в списку виробів за швидкодією. А ось в ноутбуках, де встановлені обмеження, пов'язані з охолодженням, зазвичай задані свої показники даних значень. І часто вони строго відповідають цим параметрам.

У будь-якому випадку, вибираючи процесори від корпорації Intel, слід враховувати все це. У каталозі компанії «HWF» представлено широкий вибір CPU різних технічних характеристик. Ви завжди можете звернутися до професійних фахівців компанії для отримання корисних рекомендацій в залежності від ваших вимог і ситуації.