Вироблені в даний час пристрої часто оснащені різними системами RAID. Яка з них краща, найшвидша, на що звернути увагу?

RAID означає «надлишковий масив незалежних дисків». На практиці це означає спосіб використання двох (або більше) жорстких дисків, що працюють на одному комп'ютері.

Ви можете зустріти більш вузькі і широкі визначення, але найбільш поширене визначення наступне. RAID (Redundant array of Independent Disks) — складається у співпраці двох або більше жорстких дисків таким чином, щоб забезпечити додаткові можливості, недосяжні з одним диском і кількох індивідуально підключених дисків.

RAID використовується для:

  • підвищення надійності (стійкості до збоїв);
  • підвищення ефективності передачі даних;
  • збільшення доступного простору в цілому.

Розглянемо докладніше найпопулярніші стандарти:

RAID 0

Це називається смуга. Дані зберігаються на декількох дисках, наприклад, перший блок на першому диску, другий на другому і т. д. Завдяки цьому ми отримуємо значне прискорення операцій читання і запису. Недолік цієї системи в тому, що вона не застрахована від збоїв. Якщо який-небудь диск виходить з ладу, ми зазвичай втрачаємо всі дані, оскільки кожен диск містить тільки частину даних.

RAID 1

Це називається дзеркальне відображення (дзеркало). Таким чином, половина дисків містить дані, а інша половина — точна копія. В цьому випадку ми захищені від виходу з ладу кожного диска, проте ми втрачаємо 50% загальної місткості.

Приклад: два диска ємністю 1 ТБ кожен, об'єднаних в масив RAID 1, мають загальну місткість 1 ТБ (другий диск містить той же, що і перший).

RAID 10

Це комбінація RAID 0 і RAID 1, також відома як RAID 1 + 0. У цьому випадку дані записуються на половину дисків у вигляді Страйп (RAID-0), а інша половина віддзеркалюється (RAID-1) — віддзеркалення.

У разі виходу з ладу диска і його дзеркальної копії (дзеркала) всі дані будуть втрачені. З цієї причини масиви NetApp FAS використовують RAID-DP як альтернативу RAID-10.

RAID 4

У RAID 4 дані зберігаються на декількох дисках, крім того, контрольні суми розміщуються на окремому диску, що в разі виходу з ладу одного з дисків дозволяє відновити його, виконавши певні математичні операції.

RAID 5

У разі RAID-5 дані також записуються на всі доступні диски, як і в випадку з RAID 4. Однак різниця в тому, що часткові контрольні суми розподіляються по всіх дисках.

Однак це рішення має серйозний недолік. Після виходу з ладу одного з дисків масиву доводиться відновлювати контрольні суми, що створює велике навантаження на систему. Другий аспект — це розширення: якщо ми хочемо додати додатковий диск до існуючої системи, необхідно перебудувати всю матрицю.

RAID-5 несприйнятливий до збоїв одного диска.

RAID DP

Це запатентована NetApp система RAID, яка характеризується стійкістю до відмов будь-яких двох дисків (DP — Dual Parity). Це модифікація RAID 4, з тією різницею, що замість одного у нас є два диски парності, кожен з яких обчислює контрольні суми по-своєму.

JBOD

Також варто згадати концепцію JBOD (Just a Bunch Of Disks). Це звичайна комбінація дисків без використання технології RAID. JBOD, на відміну від RAID, не забезпечує прискорення операцій читання / запису або підвищення безпеки даних.

Яке рішення вибрати?

Відповідь на це питання, звичайно, не ясна. Кожне рішення має свої переваги і недоліки, і вибір одного з них завжди є компромісом між швидкістю роботи, безпекою та обсягом реального доступного дискового простору.

Через те, що ні RAID-10, ні RAID-5 не забезпечують стійкості до відмови будь-яких двох дисків, в масивах NetApp серії FAS ці системи не реалізовані.